Mléko – Pravdy a mýty o oblíbeném nápoji

Mléko – Pravdy a mýty o oblíbeném nápoji

Mléko obsahuje nezdravé živočišné tuky a cholesterol

Mléko přímo z farmy má svůj specifický obsah tuku, který se pohybuje kolem 4% a může být i vyšší. Tato variabilita závisí na plemeni krávy, roční době a dalších faktorech. I když mléko obsahuje živočišné tuky a cholesterol, vědecký výzkum naznačuje, že jejich vliv na zdraví není tak významný jako u jiných potravin. Podstatné je množství a typ mléka, přičemž tučné mléko obsahuje více tuků a cholesterolu.

Trvanlivé vs. čerstvé mléko

Existují dva hlavní typy mléka na trhu: čerstvé (pasterované) a trvanlivé. Pasterací se eliminuje většina bakterií, krom vysoce odolných spor,  zatímco trvanlivé mléko podstoupí proces UHT (Ultra High Temperature), který zničí veškeré bakterie. Vysoká teplota ale naruší obsah vitamínů. 

Když srovnáme mléko čerstvé (pasterované) a trvanlivé (sterilované), každé má své přednosti. Z pasterovaného mléka je možné získat více hydrofilních vitaminů, ale nevýhodou je jeho krátká doba trvanlivosti. Mimo to čerstvé mléko může obsahovat spory. 

Sterilované mléko je proti tomu zcela jistě beze spor, ale za to obsahuje menší množství vitamínů a díky jeho dlouhé záruční době ho mnoho lidí nechá delší dobu otevřené v lednici, čímž se obsah vitaminů jen snižuje.

Mléko přímo od krávy je zdravější než trvanlivé

Odborníci zdůrazňují, že tvrzení o zdravotních přínosech mléka přímo od krávy oproti trvanlivému jsou nejistá. Čerstvě nadojené mléko přirozeně obsahuje určitý počet mikroorganismů. Je důležité si všímat v jakém prostředí je mléko získáváno a zpracováváno. Podle toho můžeme usoudit jak velká je pravděpodobnost kontaminace, případně pomnožení mikroorganismů. Trvanlivé mléko obsahuje méně vitamínů, za to je hygienicky nezávadné. To s jistotou nemůžeme říci o mléku přímo z farmy.

Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty, tzv. „éčka“

Trvanlivé mléko není chemicky konzervováno; tepelným ošetřením se prodlužuje jeho trvanlivost. Na rozdíl od některých názorů neobsahuje aditiva nebo “éčka”.

Mléko je těžce stravitelné

Ohledně stravitelnosti mléka platí, že zdravá populace s normálním trávením nemá s konzumací mléka problémy. Alergie na mléko a laktózová intolerance jsou patologickými stavy, které ovlivňují menší skupinu jednotlivců.

Vliv mléka na lidský organismus

Vápník v mléce může snížit vstřebávání železa, a proto je důležité vyváženě přijímat tyto látky.

Při diskusi o kardiovaskulárních onemocněních je klíčové si uvědomit, že nadměrný příjem mléka může vést k ukládání vápníku ve stěně cév, což může zvýšit krevní tlak. Důležité je dodržovat vyváženou stravu a omezit nadměrný příjem mléčných výrobků.