Vyplatí se filtrovat vodu z kohoutku?

Vyplatí se filtrovat vodu z kohoutku?

Domácí filtrace pitné vody

Voda tvoří základ lidského organismu. Představuje až 98,99% našeho těla. Dnešní moderní technologie a náš
způsob života změnili kvalitu pitné vody. Nemáme k ní žádný vědomí vztah, bereme ji jako samozřejmost. Voda
je přitom pro náš život extrémně důležitá, nejenom její denní příjem, ale hlavně kvalita. Kdyby nám kvalitní čistá
voda tekla z kohoutku, tenhle článek by neexistoval.

Kvalita vody

Pitná voda by měla plnit limity hojného počtu ukazatelů kvality. Sporné však je, zda jsou limity dostatečné, zejména pro obsah dusičnanů a sloučenin chlóru (které by
pitná voda vůbec neměla obsahovat!). I jejich nízké množství v pitné vodě a zákonem splněné limity kvality nezaručují bezpečnost vody pro naše zdraví.
Na dalším místě jsou reziduální chemikálie a toxiny, které se do vody dostávají z potrubí až na úroveň domácností.

Filtrace vody

Existuje mnoho filtračních systémů, díky kterým z vody odstraníte nadbytečné kontaminanty a zároveň nedosáhnete absolutní čistoty (destilovaná voda). Pro začátek je důležité začít využívat nižší filtrační systémy jako konvici nebo kohoutkový filtr, které odstraní to hlavní – chlór. Zlepšení chuti pitné vody, vymizení zápachu a změna její barvy jsou primární ukazatelé eliminace chlóru.

Správný výběr vodní filtrace nás ušetří zbytečných problémů a z dlouhodobého hlediska není finančně nákladný. V dnešní době máme k dispozici celou řadu filtračních systému, pro začátečníky je nejvhodnější:

  • Filtrační konvice, která nemění množství hořčíku a vápníku a je cenově dostupná pro každého. Důležitá je její pravidelná údržba a umývání, abychom dosáhli našeho vytýčeného cíle.
  • Vodní filtr na kohoutek dokáže zbavit vody až 99% toxinů, sedimentů a chemikálií i chuti chlóru, jednoduše se připojí na baterii a můžeme přepínat mezi filtrovanou a nefiltrovanou vodou.
  • Filtrační systém pod dřez zachovává ve vodě veškeré minerály a současně pomáhá zbavit vodu všech nežádoucích látek, které mohou ovlivnit její chuť a vůni, jako jsou např. chlór, těžké kovy nebo bakterie. Výměnu filtru zvládne každý sám, jeho životnost je 12 měsíců.


Minerální a pramenité vody

Minerální a pramenité vody mají mnoho výhod a jsou vhodnou volbou nápojů. Jsou to přírodní produkty s lehce vstřebatelnými minerály bez toxinů a dusičnanů. No už málokdo si uvědomí jejich nevýhody. Na prvním místě jsou to plastové obaly.

Pro životní prostředí jsou plasty nepřijatelný materiál, hlavně, když s ním většina z nás neumí zacházet. Podle odborníků mohou láhve z PET materiálu uvolňovat do vody rakovinotvorné látky.

Největší vliv na průnik látek do vody má jejich nesprávné skladování a vystavovaní slunečnímu záření. Tuhle problematiku vyřeší kupování minerálních vod ve skleněných láhvích, co už je z dlouhodobého hlediska finančně nevýhodné.

Proto další skvělou výhodou filtrování vody je vyřešení problematiky závadnosti PET lahví a šetření životního prostředí.

filter water filtrovana voda iFood

Remineralizace

Některé filtrační systémy funguji na principu reverzní osmózy. Tato filtrace pracuje na membránovém systému. Membrána propustí jen malé molekuly vody a tím odděluje veškeré větší znečisťující látky, co znamená, že ve filtrované vodě se nachází méně minerálů než v kohoutkové vodě. Hlavní metoda, jak zajistit dostatečný příjem elektrolytů z vody je remineralizační drink. Denně je potřebné vypít 3 – 4 takové drinky, první přichází ihned po probuzení na lačno.

Návod na přípravu

  1. 200 – 300ml filtrované vody
  2. Šťáva z citrónu
  3. Štipka keltské soli
  4. Libovolné: jableční ocet nebo kombucha